Není důležité vyhrát, ale zvítězit!

4. května 2017 v 16:51 | Michal Novotný |  Kronika Pub kvízů
Mám-li popsat včerejší Pub quiz, musím si tentokrát vzít jako průvodce Macha a Šebestovou. Konkrétně díl, ve kterém se ocitnou na planetě Ťap ťap. Je tam totiž hned několik velmi výstižných citátů, které chci využít, a začnu hned u počtu týmů. Zatímco posledně se sešli pouze čtyři, tentokrát jich bylo sedm! Kéž by měla pravdu paní učitelka z planety Ťap ťap: "Ta zviřátka jsou velmi hloupá, zato se ale rychle množí." Zviřátka hloupá nebyla.

O zábavu se hned zkraje postarala zvláštní osoba ženského pohlaví, která si pletla moderátorku soutěže s dýdžejem a byla zřejmě opilá, sjetá nebo bláznivá (tato otázka může mít více správných odpovědí). Na druhou stranu potěšila Adama sdělením, že je krásný a že by si měl sundat svetr. Zajisté to pro něj byla satisfakce, protože posledně díky své nepřítomnosti přišel o pochvalu od konkurenčního týmu (který ovšem nebyl ani opilý, ani sjetý, ani bláznivý). Před startem jsme ještě stihli probrat naše znamení. Lev, beran, rak … ovšem já jsem prase … a nepřítomný náhradník je především člověk.

První kolo. Aktuální dění nebylo nejhorší, do karet nám hrála skutečnost, že Eva a Vašek už se hodí jen pro recesi a výstavu orchidejí ("Jednu bílou orchidej …"). Ovšem definice z Wikipedie, to už tedy bylo jiný kafe! Věděli jste, že večerníček (tedy i Mach a Šebestová) je VEČERNÍ program? Zazářila jedině Bára, když obětovala svoje kapiláry. Naše umístění v tomto kole získáte, když od roku, kdy byla založena Česká strana lidová (také Realistická strana) odečtete rok, kdy se odehrála bitva u Marenga. Výsledek vydělte počtem let, po který už je ČR připojena k internetu. Ne, nezbláznil jsem se. Vysvětlení se Vám dostane ve 3. kole.

Když máte šéfku zubařku, zvládnete i boj proti nemocem, kterým začalo 2. kolo. (Paní učitelka z planety Ťap ťap by Báře zajisté řekla: "Správně, Babulko, máš jedničku s hvězdičkou.") Ještě že tak, protože kdyby jí nebylo, prohlásili bychom s Mírou štětičkovce za brouka. Pravda, v zadání bylo, že má mít využití také v potravinářství, a je fakt, že brouci se dají využít spíše k šíření nemocí, než v boji proti nim. Po nemocech následovaly chutné asijské pokrmy, vynechali jsme pouze polévku. Tyto vcelku úspěšné disciplíny posunuly naše umístění o jednu příčku výše.

Třetí kolo nelze uvést ničím jiným, než početním příkladem z cizí planety: "Jedna květina bez listů, druhá bez nohy a třetí bez prstu, kolik to dělá celkem dnů?" (Pro zvědavé dávám i řešení: 2 dny!) Aritmetika byla šílená a my z ní posléze taky. První i druhou otázku jsme spočítali správně, jen vstupní data jsme měli nesprávná. Ke třetí otázce řeknu jen tolik: já nevím, co je to za blbost volit za prezidenta někoho, komu je 73 let. Kdyby Ludvíka Svobodu zvolili, už když mu bylo 59, víc si to užil a my bychom měli bod. U čtvrté otázky pochopíte, proč jsem začal příkladem z jiné planety: (počet basketbalových hráčů na hřišti + počet ran na par v golfu při bogey) * (součet gamů obou hráčů při tiebreaku v tenise - obvyklý povolený počet střídání na jedné straně ve fotbale). Znám klíčová slova basketbal, golf, tenis a fotbal, ale to je tak všechno. Takže Honzo, Adame, Míro - klobou dolů za správnou odpověď 110. V páté otázce jsme správně sečetli Sněhurku s Alibabou, Tarantinem a s Cibulkou … ale téma dalších pěti otázek předznamenalo náladu i výsledky týmu: Když není do zpěvu. Opravdu nebylo, ještě že se Čajkovskij zamiloval do svého synovce, jinak bychom nezískali ani bod. Klesáme o 2 příčky dolů.

V pauze Bára maceruje smaženou brambůrku ve vodě. Zřejmě to není úplně ono, tak to po chvíli zkouší ve víně. Je to labužnice, právě ona významně přispěla v disciplíně "Asijské pokrmy".

Ve čtvrtém kole hádáme, kdo jsou "nesousedé" ale geografie není naše silná stránka. Míra při této příležitosti nakreslil rozkošnou měňavku s ocáskem (posléze se ukázalo, že je to Litva, Lotyšsko a Estonsko). Na to konto jsem nakreslil pannu Mariu v jesličkách. Připomínala a) lachtana, b) ducha (také tato otázka má více správných odpovědí). Stroje, které mají co do činění s faunou, nám nijak významně nepomohli. Adam odhalil, že nad hlavami nám létá Beluga, a já jsem díky studiu francouzštiny dodal správné typové označení kachny. Bohužel jsme nevěděli, že kapr má něco společného s pilou, žabka se sekačkou a že vlk roste na stromě. Psychiatra na mne nevolejte, tohle tam opravdu bylo. Ostatní týmy nebyly o mnoho úspěšnější, takže kupodivu jdeme s pořadím nahoru.

Renomé jsme si spravili v pátém kole! Do včerejška jsem netušil, že jsem odborník na vodníky. Celebrity v Simpsonech - to byla malina. A kdybychom poslechli Honzu a umístili vodníka na 9. místo, měli bychom plný počet bodů. Ovšem k dalšímu postupu nahoru to nestačilo. Doufali jsme, že zabodujeme v bonusové otázce, ale i když Honza poctivě četl Ottův slovník naučný, k heslu "dřevec" se nedostal. My ostatní jsme nečetli vůbec, proto jsme netušili, na které straně se zmíněné heslo vyskytuje. Panáky jsme si tedy zaplatili sami … a při jejich pití jsme zaznamenali zajímavý, vědecky dosud nepopsaný jev: fyzikům se po vypití ruského standardu ježí chlupy! Kronikářům ne, pil jsem ho také.


Paní učitelka z Macha a Šebestové správně řekla: "Člověk je pánem tvorstva, protože si ví rady v každé situaci a vítězí čím? RO - ZU - MEM!" Proto jsme rozebrali příčiny neúspěchu: chyběli nám fixy, barevné papíry, post-ity, flipchart a hrací kostka ve tvaru pravidelného mnohostěnu! To snadno pořídíme, ale kromě toho nemáme v týmu žádného germanistu, a to se zdál být mnohem závažnější problém … dokud jsem si neuvědomil, že náš tým dovede překládat verše z němčiny! A to velmi kvalitně!! Posuďte sami:
na fotografiích vidíte originál Morgensternovy básně "Noční rybí zpěv", vedle její překlad od Josefa Hiršala … a poslední je můj vlastní překlad! (Uznávám, že čtvrtý verš by se dal vylepšit, ale jsem si jistý, že každý člen týmu Swingladies by ten překlad zvládl také. A určitě i lépe!) Takže jsme klidní, včera jsme sice nevyhráli, ale příště zvítězíme!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bara Bara | 4. května 2017 v 17:07 | Reagovat

Musím rict ze Bára a Bára tak trosku splývají 😃 Já jsem ta Zubarka co má kapiláry a nemaceruje bramburky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama