Jak překonat sebe sama aneb Den ve znamení flow

9. června 2017 v 15:16 | Michal Novotný |  Co život dal
Dnešní den mne přivedl k poznání, jak překonat sám sebe, jak dokázat víc, než si člověk myslí, že může. Výsledkem dnešních úvah jsou tato ponaučení:
1) Myslete na přátele
2) Zbavte se zbytků
3) Vytvářejte příležitosti

Ad 1) Přišel jsem z práce domů a pocítil jsem únavu a neuvěřitelnou lenost. Ani chuť k jídlu jsem nemě! Že mám napsat přání k svátku? Že bych měl ustlat postel, umýt nádobí, vyvětrat, nakoupit, nachystat si večeři, vymyslet program na večer? Uf, nechce se mi, to počká, zítra je taky den. I uvařil jsem si kávu, zapálil cigaretu a začal jsem si číst nadpisy článků a příspěvků na Facebooku (protože číst CELÝ článek mi připadalo ohromně únavné). Ale když jsem viděl svoje přátele, napadlo mne, co kdyby chtěl někdo z nich přijít na návštěvu? Někteří u mne ještě nebyli, možná budou chtít prošmejdit byt - a ta neustlaná postel, neumyté nádobí a moje energie na bodu mrazu … Vystřelil jsem ze židle a dal jsem se do uklízení. A se zvyšujícím se indexem uklizenosti bytu vzrůstala i moje energie!

Ad 2) Když jsem se s úklidem dostal až do kuchyně, zjistil jsem, že buď umyju nádobí ručně, nebo musím ještě nějaké zašpinit, aby se mi vyplatilo zapnout myčku. Nakouknu tedy do ledničky a ejhle, je tam v hrnci zbytek segedínu! Zbyla mi od včerejška cereální bageta, to půjde. Chtělo by to ještě dezert - ale když si v misce rozmíchám tu trochu jogurtu, co tu mám od soboty, s medem a ořechy, tak to bude ňamka uhaha. Nachystal jsem si tedy večeři a tím jsem získal pro doplnění myčky: hrnec, pokličku, talíř, příbor, misku, malou lžičku, prkénko a nůž. Vzhledem k tomu, že jsem byl celý den hladem, značně mi to pomohlo a začal jsem se cítit zase o něco líp. Navíc jsem mohl zapnout myčku a zbavil jsem se zbytků. (Pro ekology dodávám, že kelímek od jogurtu jsem vytřídil do plastů, stejně tak sáček od bagety a od ořechů.) Podařilo se mi tedy vyburcovat chuť k jídlu, nachystat večeři, uklidit ledničku, umýt nádobí … a ještě jsem byl ekologický! Srovnáno se stavem "zítra je taky den" to byla téměř hyperaktivita!

Ad 3) Jsa takto posilněn, usedl jsem k notebooku a napsal to přání k svátku. A taky jsem začal konverzaci na chatu, ze které vyplynulo příjemné setkání. Vytvořil jsem příležitost, jenže ouha, co moje vlasy?!? Mám je dlouhé = víc než těch 5 milimetrů, na které mi je stříhá strojek, musím je zkrátit! Nevíte, jak složitá to je operace: odnést z koupelny předložku, co je před vanou, nachystat vysavač (na ty ostříhané vlasy), nachystat čistič koupelen a houbu (abych pak mohl umýt umyvadlo), umýt si hlavu, třikrát projet celou hlavu strojkem (aby mi nikde netrčel ani milimetr), vysát vlasy z podlahy, vysprchovat se, utřít podlahu, umýt umyvadlo, vrátit koberečky a vysavač na místo. Téda, tolik práce za mnou … Na tomto místě musím poděkovat mé zlaté kamarádce Mirce - to je ta osoba, která mi moji vlastní poučku o vytváření příležitostí připomíná. Mirindo, děkuji.

Nezbývá než vysvětlit, jak to celé souvisí s nadpisem "Den ve znamení Flow" … Inu dnes jsem se hned zrána pustil do tvorby prezentace na školení. Blíží se jedenáctá hodina a já si říkám: "Ještě dokončím tento blok, a půjdu na oběd." Když v tom to přišlo: FLOW! Dokončil jsem ne 1 blok, ale všechny! Hlad jsem nevnímal, uklizečku jsem zaregistroval až v okamžiku, kdy mi sáhla na nohu (chtěla vysypat koš, který mám vedle pravého lýtka). Zvonění telefonu jsem zaregistroval až jako zmeškaný hovor. A když jsem se podíval na hodinky, jestli už je čas na oběd, bylo 16:30. To moje krátkodobé vyčerpání způsobil ten krásný stav, kdy jste ponořeni do práce, nevnímáte svět, hrozně vás to baví a hlava jede na plné obrátky. A já považuji za velké štěstí, že moje práce tyto stavy vyvolává.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama