Dva v jednom aneb Desatero rad pro kvízování

25. srpna 2017 v 16:36 | Michal Novotný |  Kronika Pub kvízů
Minulý týden jsem nepřidal žádný příspěvek do Kroniky Pub kvízů. Ne snad proto, že by kvíz nebyl, bylo to pod vlivem turbulentních událostí. Turbulence byly způsobeny prací, povinnostmi a večírky. Mein chefin Bludička mi to vytkla, a tak dnes spojím oba kvízy do jednoho. Současně chci dát rady těm, kdo na kvízu ještě nebyli, ale uvažují o tom. Moje první rada zní:
1) Vytvořte si dream team.
Po dlouhé době jsme se sešli v plném původním obsazení bez náhradníků: Bludička, Bára, štěně, Adam, Honza, Míra a já. Ta energie, která se rozproudila, sice způsobovala neustálé vyrušování, neb jsme si sdělovali dojmy a novinky, ale současně vytvořila skvělou atmosféru, která byla umocněna nedávnými Adamovými narozeninami a očekáváním, že se bude slavit! Hukot v lokále podpořila hojná účast konkurenčních týmů: Hier für Bier, Myší síla, Kulturní barbaři, Oggy a škodíci, Munchkin a Drahaňáci. Svoje náhradníky mají také moderátoři, takže Víťu, který nahradil předprázdninovou Katku, tentokrát zastoupila úplně nová slečna. Oproti minule chyběla vsuvka "barman na žebříku opravuje dataprojektor a Bludička čeká, až spadne". Tento adrenalin byl nahrazen bojovnými pohledy konkurentů odhodlaných vyhrát!

2) Sledujte Facebook.
Kvíz tradičně začíná tématem aktuality. Udělal jsem několik pokusů s jejich sledováním, ale dodnes jsem se nedopátral zdroje, ze kterého autoři otázek vycházejí. Zato jsem zjistil, že většinu toho, co jsem v aktualitách věděl, znám právě z Facebooku. Například událost v Rumunsku. Bohužel se občas stane, že smíchám dvě události do jedné a podsunu týmu nesprávnou odpověď. Tentokrát to byl (vlastně nebyl) Červený kříž. Z toho vyplývá moje třetí rada:
3) Pokud chcete ostatní přesvědčit, že máte pravdu, tvařte se suverénně … (a pak dělejte jako by nic).

Po aktualitách přišly filmové příšery - dali jsme čtyři z pěti. Minulý týden to byly lodě. A o těch ví mnohé náš stálý náhradník Tomáš! O rozdílech mezi pádlem a veslem napsal celý odstavec. A v kvízech nám přinesl nejeden bod, nehledě na další jeho kvality. Proto všem začínajícím týmům doporučuji:
4) Mějte stálého náhradníka.

Po prvním kole jsme na druhém místě spolu s KB (první jsou naši oblíbení HfB). Dopil jsem první drink (autorská míchačka s názvem "87") a připojil jsem se k diskusi o vztazích. Míra dostal rady, jak se posunout na další metu. Já jsem na fotkách ukázal, koho odmítám a o koho usiluji. Můj výběr byl schválen. Honza připojil doušku o postování na FB (budu diskrétní) a Adam s Bárou vyprávěli zážitky z cest. Dream team je lepší, než manželská poradna! Přátelská atmosféra byla umocněna přítulností štěněte, což všechny přítomné dobře naladilo.

Ve druhém kole se servírovala balkánská kuchyně. Ukázalo se, že jsme v ní celkem zběhlí, ztratili jsme jen jeden bod. V otázce, na kterou jsme neznali odpověď, a tak jsme si ji vymysleli. Přesto si myslím, že je důležité držet se tohoto pravidla:
5) Když odpověď neznáte, vymyslete si ji! Protože co kdyby to náhodou vyšlo?!
V minulém týdnu druhé kolo začínalo TV seriály. Seriály a filmy jsou v kvízech opakovaně. A nejen ony, opakuje se také Wikipedie, Havel a další. Nicméně pokud svoje večery trávíte u televize, je to beze sporu skvělá příprava na kvízování a já jsem si jistý, že mám pravdu, když říkám:
6) Sledujte televizi - získáte body!

Po balkánské kuchyni přišlo téma mikrostáty. K bodovému zisku zde významně přispěly Honzovy znalosti. Než přišla otázka, kolikrát se jistý mikrostát vejde do jistého makrostátu. Sledujte náš vědecký postup: odhadli jsme, jak velký onen mikrostát může být; odhadli jsme, jak velký je makrostát; vydělením těchto nepřesných údajů jsme získali přesný výsledek; zdálo se nám to málo, zdvojnásobili jsme ho; pořád málo, násobíme dál. Když nám moderátorka přečetla správnou odpověď, zjistili jsme, že náš výsledek je asi jen 200x menší. A z toho vyplývá moje další rada:
7) Mějte správné měřítko - nebo mistra na odhady.
Naše měřítka při odhadu mikro a makrostátů byl poněkud vedle (a nebylo to poprvé) a náš mistr na odhady si právě objednával pivo. Výsledkem bylo, že nás předběhla i Myší síla (kterou moderátorka překřtila na Myší díru a konkurece na Vyšší sílu) a skončili jsme na třetím místě. (O pořadí v minulém týdnu raději pomlčím … a to až do konce článku).

Témata 3. kola minulého a tohoto týdne: grand slam, kdopak to mluví, seriály HBO (neměl jsem s tou televizí pravdu?) a all that jazz. Jméno hráče na kontrabas a baskytaru + jméno jazzového trumpetisty jsme si vymysleli (a samozřejmě jsme se netrefili), ale třetí místo jsme si udrželi. Přichází náš stálý náhradník Tomáš s Jiřím. Zatímco minule popíjel ananasový džus (na chuť) a banánový drink (na barvu), tentokrát si dal pivo. Probíráme sport a já od sousedního stolu zaslechnu pozoruhodný protimluv: "Nejsem sice rasista, ale doufám, že ten negr prohraje." Dávám si třetí autorský drink (tedy třetí "87"). Matematicky vyjádřeno, vypil jsem 3 x 87 = 261 a to už začíná být moc. Z toho vyplývá moje další zkušenost:
8) Pijte s mírou (nebo si aspoň dejte večeři).
Nepomohlo ani to,že jsem přesedlal na Long Island. Nepomohly ani Bludiččiny cibulové kroužky. Když se barman Honza rozhodne, že Vás opije, tak se mu to vždycky povede. Jednou pomocí tequily, jindy s pomocí matematiky.

Čtvrté kolo nám přineslo témata Řím, cirkus, kde jsem a český zločin. Nebudu říkat, které datum jsme tentokrát neznali, patří mezi notoricky známé věci. Pracovali jsme kombinací metod "vymysli" a "odhadni", tolerance byla 50 let. Nám by ovšem nepomohlo ani 500 let. Když jsme byli u cirkusu, nevyslyšeli jsme (opět) hlas šéfky Bludičky a byly z toho další Malešice (to je něco jako Waterloo a znamená to ztrátu bodu). Proto se držte dalšího bodu desatera:
9) Poslouchejte šéfa týmu, nebo bude zle!
Třetí místo si stále držíme. V pauze dostaly moje vousy dvě nová přirovnání: Santa Claus a Rumburak … a já přesto stále věřím, že budu fešák, jak říkal Zdenda.

V posledním kole jsme se pohybovali na rajské půdě, potkali jsme sochy a sousoší, dostavila se naše rezignace a přijeli motorkáři. Adam se tvářil suverénně (a při čtení odpovědí pro změnu jako by nic) = ztratili jsme bod. Zato Míra se dost suverénně netvářil, proto mu nikdo nevěřil = ztratili jsme další bod. Za další bodovou ztrátu může deep throat (což není jen sexuální praktika). Doplňovací otázku, která se týkala produkce jistého druhu zeleniny, jsme (tentokrát úspěšně) vyřešili použitím správného měřítka! Byl to údaj z oblíbeného zdroje autorů otázek. A tak abyste uspěli:
10) Čtěte Wikipedii.

Na prvním místě je Myší / Vyšší síla (nebo díra), druzí jsou naši oblíbení mladí germanisté a my jsme aspoň na pomyslné bedně. Kromě toho metodou odhadu získáváme panáky za bonusovou otázku a jdeme slavit! Nejen bednu a bonusovku, ale také Adamovy narozeniny.

Jelikož jsem se toho večera nedržel vlastní rady číslo 8 (v důsledku čehož jsem vratkým krokem - téměř plavmo - odešel z Kentaura ne do Aloha, kde se slavilo a zapíjelo, ale domů), přišla mi ještě v noci tato sms: "Michalíto, ty kurvo, však jsme v Aloze, myslím, že bys měl přijít!" Z toho je vidět, kam to dopracujete, když se neřídíte tím, co radíte ostatním: stane se z vás prostitutka.
* Bonusová rada: Řiďte se vlastními radami.
Adamovi odpovídám až tady a teď: "Adamíto, omlouvám se, fakt mě to mrzí. Máš u mě kokosový dezert! … A dáme si ho s tím kýblem Cuba Libre, který mi zase dlužíš Ty!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama