Začátek příběhu aneb Stylistická cvičení

31. srpna 2017 v 17:15 | Michal Novotný |  Co život dal
Záznam
Sobotní ráno. M a V se neznají, ale mají společnou kamarádku. M na Facebooku odesílá žádost o přátelství V. Žádost je přijata. Napíší si několik zpráv. Po výměně telefonních čísel si M a V domluví schůzku. Nacházejí společné zájmy. První dotek a první polibek. V přespí u M. Ráno se rozloučí a M rekapituluje pocity: štěstí, touha, nejistota, očekávání. To vše se stalo během 24 hodin.

Bajka
Žil kdesi jeden kozlík, který každé ráno a každý den vítal s radostí. Těšil se na východ slunce, na louku, kde znal každý keř a všechna místa se šťavnatou trávou. Radostně zdravil ostatní kozy a kozlíky a těšil se, až s nimi bude skotačit po palouku. Jednoho dne se vydal na procházku a uviděl vojtěšku. První vojtěška, kterou v životě viděl. Přiblížil se k ní. Zjistil, že krásně voní! Viděl její nádherné květy a byl okouzlený! Slyšel, jak si s ní vítr pohrává a byl nadšený tím šuměním. Zanořil do ní svou hlavu a cítil, jak ho lístky a květy hladí. Žádná tráva na palouku nebyla tak krásná. Ochutnal ji a zjistil, že nikdy nic tak dobrého nejedl. Položil se vedle vojtěšky a říkal si, že se k ní bude vracet každý den. Když se večer vrátil domů, byl šťastný. Těšil se na druhý den, až uvidí svoji vojtěšku. Toužil znovu vidět její květy, cítit její vůni, znovu ji ochutnat. Ale zároveň byl plný nejistoty: "Co když ji už zítra nenajdu? Na mém palouku není žádná tráva ani keř, které bych tak rád znovu a znovu potkával." Usínal plný myšlenek na vojtěšku a netrpělivě očekával, co mu přinese další den.
Ponaučení: Každý kozlík jednou najde svoji vojtěšku. Ale co přinese další den, je ve hvězdách.

Skepticky
Zase sobota. Já nevím, jestli má cenu se snažit. Vždycky to skončí stejně. Možná, kdybych odeslal žádost o přátelství … beztak to bude marný pokus … Hele, zpráva … ale to nic neznamená. Že mám telefonní číslo? To už tady bylo. Dobře, tak se večer potkáme. No jo, prohodili jsme pár slov … snad to vypadá i nadějně, pár společných zájmů máme … a proto je jasný, že z toho nic nebude, nač si dělat naděje! Tak teď jsem to přehnal, líbat se na ulici, když se vidíme poprvé! A že spolu jdeme do hospody? Beztak mě chce opít a pak utéct! … Fajn, tak přespí! Ale ty rána jsou pak drsný. Jde jen o sex, nemůžu mít takový štěstí, aby šlo o něco víc. Tak ranní káva, cígo, pokec … všechno dobrý … a pak odchod … teď můžu čekat zdvořilou zprávu a pak jen mlčení. Bylo to nádherný, ale připravím se na tu pravděpodobnější variantu - že už se neuvidíme! Víc nemá smysl očekávat.

Haiku
V jediném dni
Poznání, dotek, polibek
Milování i nejistota

Vědecky
Blíže nedefinované objekty M a V jsou vzdáleny 5 kilometrů. Virtuální komunikace je přiblíží na vzdálenost X - 4,999 kilometrů. Pohybují se po nepravidelných trajektoriích průměrnou rychlostí v = 4,1 km / h - nejprve izolovaně, poté paralelně a v jednom okamžiku splynou. Po čase t + 24 hodin se opět vzdalují. Bod M zůstává zahlcen myšlenkami, které mají vysokou variabilitu a značnou nestabilitu.

Teta Kateřina
Ono se říká, pro jedno kvítí Slunce nesvítí, ale unavené štěstí sedne i na vola. A bez práce nejsou koláče. Stačilo jen dát žádost o přátelství. Ale první vyhrání z kapsy vyhání! Domluvili si schůzku. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Jak to dopadne, to je ve hvězdách, ale kdo chce kam, pomozme mu tam. Jen takové poblouznění a už by tomu říkal láska. I když láska hory přenáší, ale je to šlendrián zvát si někoho neznámého do bytu. Můj dům - můj hrad. Ale ráno moudřejší večera. Další den spolu, to už by bylo příliš. Jako bych to neříkala, kdo uteče, vyhraje. Že napíše? Já bych tomu nevěřila, přestože naděje umírá poslední. Ten zmatek v hlavě je jen logický důsledek. Co sis uvařil, to si sněz. Každý přece ví, že kdo hodně chce, tomu hodně schází!

Drby
B: "Dobrý den, paní Nováková! Cítím, jak vám to z kuchyně voní, vaříte nedělní oběd?"
N: "Dobrý den, paní Bartáčková. Dělám vepřovou se zelím. Poslouchejte, ten váš soused … jak on se jmenuje … nechal si narůst vousy …"
B: "Jó, vy myslíte pana M, že? Ale že má ty vousy hrozný, co? Vypadá jako bezdomovec. No, já mu to říkat nebudu. A co s ním je, povídejte!"
N: "Ne že bych chtěla roznášet drby, ale von vám si včera v noci domů dotáhnul … víte koho?"
B: "Nemám tušení!"
N: "Já to viděla na vlastní voči! Přišel s …" (šeptá sousedce do ucha)
B: "Neříkejte! Kde se na to zmohl! Si dělá marný naděje. Beztak to střídá jak ponožky, tím jsem si jistá."
N: "Moje řeč, paní Bartáčková! Furt se kurví, lítá po barech, tudle dokonce přišel bez košile! A teď si sem začne tahat cizí lidi na noc! Ráno jsem slyšela bouchnout dveře. A von vám se tak usmíval a mával z pavlače, vypadal jak zamilovanej studentík. A přitom je to takovej bohém!"
B: "Si myslim, tváří se jako putička, ale ten je teda životem protřelej! V prostřed týdne ho vidíte pod parou. Prej že chodí na nějaký kvíz. Tomu tak věřím."
N: "A taky sem slyšela, že chodí na nějaký … seznamky. Na tom netu. Říkala to sousedka, prej to má v mobilu nebo co. Tomu ale nepomůže žádná seznamka! Takovej to bejval hodnej člověk … psst, tamhle ho vidím."
M: "Dobrý den, paní Bartáčková. Dobrý den, paní Nováková."
B + N: "Dobrý den, pane M. Vy ste dnes nějakej smutnej, copak se Vám stalo? Nebo jste jen nevyspalej? To sou ty dlouhý noce, viďte."

Telegram
KONTAKT NAVAZAN STOP VYMENA CISEL PROBEHLA STOP SCHUZKA DNES VECER STOP PRESPANI MOZNE STOP OCEKAVEJTE NASLEDKY STOP

Odrhovačka
(zpívá se na melodii úvodní písně z filmu Panoptikum města pražského)
Frajeři a slečny, zastavte na chvíli
Poslechněte příběh, co vás dost pomýlí
O chlápkovi, kterej prožil den báječnej
A teď má srdce bol vážně neskutečnej.

Copak ale, copak ale …

Ráno si nabrnk Vé a večer v lokálu
pivečko za pivkem - málem spad pod káru
Přesto Vé vodvážně do kéru k eM spěchá
A eM je celou noc šťastné jako blecha!

Copak ale, copak ale …

Druhej den z rána se divoce muchlujou
Vé ale odejde, končí jupi jou!
Chlápek slzy roní, už ani nedoufá
a myslí, že se teď touhou snad uzoufá.

Copak ale, copak ale …

Tahle patálie poučení nese
nevěšte se z lásky v háji ani v lese
Možná, že za pár dní přijde překvapení
Litovali byste svýho ukvapení.

Copak ale, copak ale …
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama