Říjen 2017

Poučení, rady ... a něco málo o kvízu a motivaci

15. října 2017 v 10:07 | Michal Novotný |  Kronika Pub kvízů
Poučení: Kdo chodí do Kentaura v pondělí, ve středu od týmu se oddělí.
K tomu, aby člověk sám sebe diskvalifikoval ze středečního kvízování, stačí málo: jít v pondělí do Kentaura. Je tam totiž pondělní kvíz. Pravda, Zdenda s Honzou mi slíbili, že když se zkáruju na mraky až tak, že si nic nebudu pamatovat, tak mě ve středu neprásknou. Dokonce mi slíbili napsat omluvenku do práce. Nezkároval jsem se, zato jsem měl obavy, že budu vyloučen z týmu, protože jsem vlastní neopatrností způsobil jeho oslabení. Nestalo se. Přisuzuji to vlivu theobrominu - tým se ládoval čokoládou Milka (svou jemností tě láká, je nejlepší, co může Šmíd! … ale proč zrovna Šmíd?!? A kdo to je?!?)

Přesto jsem se v závěru kvízu dostavil, abych svou přítomností Báru, Honzu, Tomáše a Vlastíka podpořil. Dobře jsem udělal, dostal jsem totiž rady, jak se dostat do Guinnessovy knihy rekordů:
 • 1) Zápis do knihy rekordů za největší zdevastování skokanského můstku a za nejkurióznější smrt. Mám strach z výšek. Neumím lyžovat. Stačí se tedy vyškrábat na skokanský můstek, nasadit lyže … a nezapomenout před tím udělat poslední pořízení.
 • 2) Zápis za největší počet nabouraných aut. Nemám řidičák … auto jsem řídil pouze jednou: pod vlivem. Můj "učitel" byl také pod vlivem. Byla tma. Úkol zněl jasně: přejet s autem od jezírka k vratům garáže. Popis terénu: vpravo jezírko, vlevo obrovský kmen, za autem schody do domu … Nastartoval jsem dle pokynů, dokonce se mi podařilo auto rozjet … pak jsem pustil volant, zakryl si oči a křičel: "Dělej s tím autem něco! Já nevím, kde je brzda!" Můj "učitel" byl naštěstí pohotový.

Ale abych napsal i něco o kvízu. Viděl jsem poslední kolo - téma Bond girls. Proběhlo 5 obrázků, týmy hádaly název bondovky. Přišly správné odpovědi: první Bond girl - název filmu (od našeho stolu se ozve slovo "kurva"); druhá Bond girl - název filmu (od našeho stolu se ozve slovo "kurva"); třetí Bond girl - název filmu (od našeho stolu se ozve slovo "kurva") … bondovky neznám, ale zdá se, že tři herečky byly lehké děvy. Nelze nevzpomenout na film Dědictví …

Pokoušel jsem se podle odpovědí odhadnout témata - aktuality, měny, cosi geografického, cosi australského, jazyky a Shakespeare, to bylo celkem jasné, ostatní už méně. Odhadl jsem, že jedno z témat mohla být abeceda: "Jaká jsou první čtyři písmena abecedy?" (tým píše CDBA - špatně!); "Děti, a jaké je první písmeno abecedy?" (tým píše A - správně!); "Tak, a teď si znovu vyzkoušíme napsat všechna první čtyři písmena!" (tým píše ABDC - opět špatně!) … Další téma, které se mi podařilo odhadnout dle odpovědí, byla povolání: harmonikář, toaletářka a nevěstinec - to byla slova, která napověděla. Jen jsem si v tomto kontextu nevěděl rady se slovem souostroví. A také si nejsem zcela jistý, co přesně dělá člověk s profesí ostřikovač.

Tým Swingladies skončil na čtvrtém místě. Oslavili jsme to fotbálkem. K výkonům nás motivovalo poprsí a poklopec … i když se ukázalo, že obojí spíše rozptyluje, než pomáhá.

Titul zabrali Hier für Bier aneb Předpoklady k vítězství

6. října 2017 v 13:55 | Michal Novotný |  Kronika Pub kvízů
V minulém článku jsem psal o triumfálním vítězství našich oblíbených mladých germanistů. Tím pádem tento titul(ek) nemohu znovu použít, byť by se hodil, protože předběhnout HfB o 14 bodů, to už je triumf non cuc plundra (jak zaznělo v jedné pohádce). Chtělo by se napsat, jak jsou členové týmu Swingladies chytří, že vyhráli s neuvěřitelným ziskem 48 bodů. Ale musím přiznat, že tentokrát to byla (dámy prominou) z pr**le klika. A proto bych se rád rozepsal o tom, co k té klice pomohlo.

Prvním předpokladem bylo dát dohromady plný počet lidí. To nebylo snadné. Poté, co jsem vyslal dotaz, kdo jde kvízovat, dostal jsem šest tragických odpovědí: ještě nevím, zvažuju, možná jo, spíš ne, Adam a Bára cajk. Možná se ptáte, proč je odpověď "Adam a Bára cajk" tragická. Odpověď je jednoduchá: tato odpověď znamená, že teď si to oba myslí, ale bůhví, jak tomu bude za 24 hodin. Žádnou jistotu to nedává. Odeslal jsem tedy zprávu náhradníkům a vytvořil jsem si seznam. Tomáš poznamenal, že to vypadá jako seznam budoucích partnerů (Honza už v ten okamžik měl splněno). Vytáhl jsem tedy na světlo jiný seznam - "přátelé žluté pohovky" (to jsou ti, kteří neušli mým free hugs), ve kterém měl pro změnu splněno Tomáš. Tím jsem eliminoval další komentáře. Vývoj počtu účastníků v posledních 12 hodinách před kvízem byl dramatický: Honza slíbil, že zlomí Moniku, ale nezadařilo se. Několik náhradníků odmítlo, ale přesto v 1:34 se zdá, že nás přece jen bude šest. Situace se ovšem nadále vyvíjela: v 6:17 - 5 ks, v 8:33 - 4 ks, v 8: 54 - 2 ks, v 10:47 - 3 ks, ve 12:44 - 2ks; ve 13:22 - 3ks; 14:05 - 4 ks; 14:10 - 6ks. A opravdu jsme přišli v plném počtu. Překvapivě chyběl Adam i Bára.
Jiskru naděje přinesl čtyřlístek, který se mi ve středu podařilo najít. Ale ten by sám o sobě nestačil, k vítězství nám pomohlo mnoho dalších věcí:
 • máme v týmu milovníky sportu, divadla a literatury
 • posloucháme český rozhlas a křepelky
 • máme v týmu vědce a odborníka na odhady
 • jezdíme na hory
 • umíme násobit a dělit
 • odebíráme vědecké časopisy
 • sledujeme správné aktuality a volby
 • někteří z nás pamatují francouzskou revoluci, jiní o ní mají načteno
 • umíme francouzsky, rusky, latinsky a česky
 • umíme spočítat Jágra
 • a máme fakt z pr**le kliku!
V průběhu večera slyším od čtyř lidí, čí nepřítomnost také přispěla k prvnímu místu Swingladies. Nepřítomnost je riskantní podnik, hrozí pomluvy, vyloučení a můžete přijít do řečí.

K úspěchu napomohlo také to, že jsme správným způsobem využili pauzy. Tomáš mi barvitě líčil, že sex je víc, než kolo. Poté vyprávěl historku o tom, jak přetlačoval kuličku. Z nejmenovaných zdrojů jsem se dozvěděl, že Madonna večer se v Kentauru koná díky tomu, že Zdenda dělá zpěvačce manažera a Rade Madonnu holí. Na to konto hledáme gynekologické křeslo. Neúspěšně. Vlastík nám poutavě vypráví o tom, co dělá s gelem, a co mu pak pomůže na skvrny. Nejmenovaný člen týmu (poté, co pohledem sjede mne a Zdendu) sezná, že Zdenda to má delší.

První místo bylo tedy výsledkem splnění mnoha předpokladů a oslavili jsme je pivem, šipkami a fotbálkem. Moje osobní skóre bylo 2:2 (dva góly do branky protivníka, dva vlastňáky). Skóre u šipek jsme nepsali, což byla chyba, po třetím kole už jsme si nepamatovali, kolik bodů máme. Zde bych rád poznamenal, že ženská ňadra nejsou dostatečnou motivací pro lepší výsledek. Tedy aslespoň pro vědce.


Slavili jsme až do zavíračky Kentaura, poté se čtyři z nás přenesli do Poslední Leče, kde jsme navázali kontakt s architektem a s jeho kamarádem. Proběhlo to způsobem poněkud netradičním: "Jdu takhle kolem a koukám na vás, že bych si s vámi vykládala, přemýšlím, jestli mě oslovíte. Vy to neděláte, tak to jdu udělat já. Je to pro mě poprvý, tak na mě buďte hodní." Zabralo to báječně. Pana architekta jsem si (spolu s Nelou) odvedl po třetí hodině ranní domů, neboť oba prošvihli rozjezdy a odjezdy. Žluté sedačce jsme se zdárně vyhnuli a šli jsme spát. A když říkám spát, nemyslím sex. Dobrou noc.