Únor 2018

Co jsem se dozvěděl na vítězných kvízech

22. února 2018 v 16:15 | Michal Novotný |  Kronika Pub kvízů
Nedá se říct, že bych se na kvíz nějak připravoval, spíš se modlím, abychom vyhráli a natřeli to mladým germanistům (i když je mám rád). Ne že bych jim vítězství nepřál! Naopak! … Ale když mají zvítězit, tak jinde! Zdá se, že modlitby byly vyslyšeny! Poslední dva kvízy jsme totiž vyhráli. A já si z nich odnesl mnoho nových zajímavých informací.

V našem týmu máme hned několik funkcí: šéfka, zapisovatel, kronikář, předepisovatelka odpovědních lístků, specialista na odhady. Zdenda z kentaura včera vymyslel novou funkci pro Vlastíka: rozkuřovač týmu. Seděl totiž u našeho barového stolku na nízké židli, tedy v poloze, která se pro danou funkci perfektně hodí. Záchranu přinesla moderátorka - nabídla Vlastíkovi svoji barovou židli. Myslím, že se mu značně ulevilo.

V aktualitách mne překvapilo, že najlepší lyžovačku zažijete v Paříži na Montmartru. Hned v dalším kvízu jsme se jako doplňující informaci dozvěděli, že pokud je sněhu příliš, je rychleji odklizen, když ho posprejujete. Konkrétně jménem jistého politika. Prý to funguje v Rusku, ale snad to zabere i v naší ulici, sprej už jsem si koupil. Závěje na Jánské totiž stojí za to!

Znepokojující byla zákulisní přestávková informace o tom, že jistý mužský člen našeho týmu nosí dámské taneční boty na vysokých podpatcích, protože to formuje boky a zadek. Pravda, obojí má luxusní. Nemůžu se dočkat, až ho uvidím, jak běhá orienťák na šteklích. Snad neztratí svoji orientaci.

Jistou nostalgii přinesla témata reklamní slogany ("Kuře stokrát jinak. Pokaždé lehké, stravitelné, málo kalorické.") a dotyk Valentýna … což bylo poslechové téma, které se mne nijak nedotklo. Zato se mne na Valentýna dotýkal nejmenovaný mladý muž, protože prohrál billiard se svojí slečnou a musel vypít tequilu z mého pupíku (s bonusovým olíznutím soli na mém uchu a zakousnutím do citrónu, který jsem měl v zubech). Ležet v Kentauru na baru a být přitom nahoře bez před zraky všech přítomných je opravdu zážitek. Já si ten bodyshot užil, ale zmíněný mladý muž raději začal s intenzivním tréninkem billiardu. Zvažuji najmout profi trenéra pro jeho slečnu.

Antitéma ukázalo, že šéfka týmu je zběhlá v oblasti antikoncepce. Dozvěděl jsem se od ní, že pesar je zase in. V tomto případě je tomu tak doslova. Hezky jsme na toto téma navázali u historek ze světa hudby, když jsme odhalili, jaký pseudonym se skrývá za akronymem ORAL SEX. Jelikož mi to nic neříkalo (tím TO nemyslím oral sex, ale pseudonym), nechal jsem se unést hlasem stomatologa u vedlejšího stolu. Krásně posazený hluboký hlas, který je ideální pro herce nebo moderátora. Dlužno dodat, že krásný má nejen hlas … ale o TOM někdy příště.

Skoro detektivním způsobem jsme se pokoušeli uhádnout české ambasády. Zajímavé bylo, že jedna z ambasád na fotografii vypadala jako kumbál na zahradní nářadí. Kumbál zánovní, ale maličký. Pravda, někteří z nás si pletli severní šířku a východní délku, takže se na pomyslné mapě posouvali zcela nesprávným směrem - přispělo to k ne zcela dobrému výsledku v tomto tématu - ovšem i tak jsme vyhráli.

Vítězství jsme oslavili fotbálkem, billiardem a hraním s nafukovacími balónky … Připadal jsem si jak pedagogický dozor na dětském hřišti. Završením oslav byl dobrý rum, protože je to dle slov mého kamaráda "lubrication for communication". Takto lubrikovaný jsem očekával bohatý sociální kontakt, který se bohužel nekonal, neb všichni opustili Kentaura, aby mohli sledovat fotbal. Škoda, já byl připravený … ale vynahradím si to příště.

Důstojný rozhovor pro zahraniční časopis

8. února 2018 v 12:24 | Michal Novotný |  Kronika Pub kvízů
(Rozhovor vedl Dick Unreal, redaktor časopisu High society, překlad pořídil Michal N.)

Brněnský pub kvízový tým Swingladies není třeba našim čtenářům představovat. Patří k nejúspěšnějším týmům v České republice, natočil několik televizních rozhovorů, objevil se ve videích znýmých youtouberů a v neposlední řadě právě vydal knihu All about Swingladies. Tento tým navíc udržuje četné mezinárodní vztahy (Rusko, Itálie, Brazílie, USA, Slovensko, Bosna, Španělsko a další země) … vztahy více než blízké. Podařilo se mi dohodnout rozhovor s částí týmu. Setkali jsme se v krásném prostředí Kentaur barber shopu a na moje otázky odpovídali: Bára, Adam, Tomáš, Vlastík a Michal.

Dick: "Jak se Vám na dnešním kvízu dařilo?"
 • Bára: "Uhájili jsme důstojné čtvrté místo, a to i přes značný počet konkurenčních týmů. (Dick: "Ano, množsví dnes zúčastněných týmů bylo enormní, bylo jich šest!") Navíc jsme museli překonat četné nepříznivé okolnosti! Postrádali jsme například našeho přeborníka na odhady Honzu, díky čemuž jsme přišli o několik bodů. Pan kronikář se díky udržování mezinárodních vztahů několik dní pořádně nevyspal. Tomáš byl nervózní, protože se rozhodl pro zdravý životní styl a přešel z cigaret na iqos. Vlastík končí v zaměstnání, Adam píše diplomku a já hledám sestřičku do ordinace. Nabídli se mi kolegové z týmu, ale bohužel nemají dost zkušeností a nevědí, že sterilizátor není myčka. I tak je mám ráda."
 • Adam: "Já mám rád staré lidi. Například našeho pana kronikáře. Dokonce i některé jiné … ale opravdu mě mrzí, že ta stará paní, která si stěžovala na poště, říkala nepravdu! Ten poplatek není tak vysoký, jak tvrdila. Já jí TOLIK věřil! Připravila nás o bod!! Ale jak říkám, jinak mám staré lidi rád. Nicméně jsem dnes týmu pomohl k bodu díky tomu, že jím anglické snídaně a poslouchám u toho pop."
 • Tomáš: "Stále se vzdělávám, a tak jsem týmu pomohl nejen se zkratkami, ale i s rekordy. Mrzí mě, že jsem zatím nebyl v New Yorku, ale určitě se tam chystám a příště o něm budu vědět víc. Drobné nedostatky v anatomii, které někteří členové týmu mají, samozřejmě toleruji! Tedy ne že by mě ta ztráta několika bodů nerozhodila, to byl fakt podraz! Ale jak říkám, mám je rád."
 • Vlastík: "Jsme velmi zaměstnaní. Celý náš tým má kalendáře plné, vlastně přeplněné. A tak je pochopitelné, že AZ kvíz nemůžeme v televizi sledovat. Někteří členové týmu, nechci jmenovat, by sice čas měli, ale zase na kvízy nechodí. To je opravdu nezodpovědné!! Ale vztahy máme opravdu krásné. A musím říct, že jedna věc mě opravdu těší: pan Kronikář Míša by mohl být v týmu Myší síla, ale přesto nás neopustí! Jak říká jedna stará pravda: Každá myš nemusí být ve své noře! (Pozn. překladatele: toto je takový překladatelský oříšek … a já jsem teprve pre-intermediate.)"
 • Michal: "Já si zas vážím Vlastíka, protože člověka vždycky podrží! Pravda, občas si odjede bez ohledu na to, že v týmu chybí, navíc dnes mě tedy vážně nepodržel, když přišel na poslední chvíli … ale vím, že to jsou výpadky pochopitelné, dočasné a že už to víckrát neudělá. Ale zpět k vaší otázace. Nechci se chlubit, ale v léčivkách jsem opět exceloval! (Vlastík: "Byla tam jen JEDNA!") A to nemluvím o znalosti světových muzeí! (Bára: "Bylo tam jen JEDNO!"). Já jsem s dneškem opravdu spokojený."
Dick: "Jak se vyrovnáváte s popularitou, kterou váš tým má?"
 • Bára: "To je opravdu těžké! Nejenou jsem se stala objetí bulváru, ale soudit se nemá cenu. Když někdo napíše nepravdy o tom, že mám poměr s některými muži v týmu, že jsem s nimi těhotná, to vás klidným nenechá. Prý se vrhám na každého muže, kterého potkám. Sám přece víte, Dicku, že to není pravda! (Dick: "Promiňte, Báro, nerozuměl jsem otázce.")"
 • Adam: "To je pravda. Nedávno jsem v jednom bulvárním časopise objevil titulek: Adam ze Swingladies už to nemůže lízat! A bránit se nemůžete. Rád vám k tomu lízání poskytnu důkazy, co vy na to, Dicku? (Dick: "Promiňte, ale náš časopis pornografii nezveřejňuje.)"
 • Vlastík: "I já mám špatné zkušenosti. Prý jsem na jednom večírku prohlásil, že si dávám na pizzu ženskou, protože je to chutnější. To vůbec není pravda. Zkusil jste to někdy, Dicku? (Dick: "Ano!") … Tak vidíte!"
 • Tomáš: "Já jsem se o sobě dočetl, že si svoje koule vozím v autě a že si to na záchodě s panem Kronikářem nepostavíme. Takové lži! Chcete se přesvědčit, Dicku? (Dick: "Raději ne, Tomáši.")"
 • Michal: "Ani já jsem nezůstal ušetřen. Prý všechny ty nepravdy o týmu pouštím do médií já. Jako anonymní zdroj! Jsem zklamán a dotčen. Ale rád bych se s vámi potkal po tomto rozhovoru, Dicku, možná bych pro vás měl námět na zajímavý článek pro časopis High society. Něco pikantního o ... ale uvidíte sám. (Dick: "Rád, Michale!")"
Dick: "Poslední otázka pro vás. Na co se mohou čtenáři vaší knihy těšit?"
 • Bára: "Konečně důstojný a pravdivý obrázek našeho týmu! Žádné lži. Jen důstojnost a vítězství!"
 • Adam: "Vážíme si naší konkurence, udržujeme s nimi přátelské vztahy, a tak se můžete těšit i na několik informací z této oblasti. Třeba proč prohrávají, jaké mají slabiny, co se o nich říká v kuloárech …"
 • Vlastík: "Chceme v knize ukázat, že přestože jsme opravdu Dreamteam, zůstáváme skromní! Takže se dozvíte především o našich úspěších v soukromí, o školách, které jsme studovali, o titulech, které jsme získali, o rozhovorech, které jsme poskytli a v závěru knihy najdete i kompletní přehled televizních rozhovorů a videí na youtube, ve kterých se vyskytujeme."
 • Tomáš: "Kniha poskytne i důkaz, že nás nezajímá pouze sex! Abychom mohli tento důkaz poskytnout i individuálně, najdou čenáři na konci knihy přehled kontaktů všech členů Swingladies."
 • Michal: "Můžete se těšit i na pár teplých slov v poslední kapitole. Tak ahojky, Dicku. Ještě ti upravím tričenko. A nedělej Zagorku, hošane."
Dick: "Děkuji za rozhovor! And never more!!!" (Pozn. překladatele: toto je takový překladatelský oříšek … a já jsem teprve pre-intermediate.)

About the last planet I have discovered

6. února 2018 v 16:46 | Michal Novotný |  Articles in English
When I was youg, I red the book "The little prince". It has influenced me. I believed I found inhabited planets in space. The same planets and the same people which I red in the book about. I grew up and started exploring the universe. And really, I've managed to find similar planets. I want to tell you something about the last one.

The planet has the designation SMR24. I discovered it by accident in the cluster of planets, that seemed to be uninhabited. I made contact with the being who lived in this planet. It is a young man. I don´t know him very well. He is closed but friendly. We were getting closer and closer. I loved to be in touch with him and I wished to live on his planet. But something was happened and the planet began to move away. I lost the contact with the man for a few days and I was very unhappy. I was warried and I cried.

Yesterday the contact was restored! I am happy to meet my friend again. I like to be in touch with him and I am calm: everything is alright. I would like to be closer, to touch his heart … I believe it would be possible to live on his planet, but not now. The planet is still moving away ... And I still remember that moments we were really close ... Things can change …

But maybe there is another planet to live, another being to meet ...

Mladí a neklidní aneb Sex, sex, sex

1. února 2018 v 11:45 | Michal Novotný |  Kronika Pub kvízů
Swingladies jsou mladý tým (což neplatí pro mne, ale mamuty si pamatuji opravdu jen mlhavě), v důsledku čehož myslíme (v tomto případě úplně všichni) pořád jenom na jedno. Ať už řešíme jakékoliv téma, na sex dojde vždycky. Tedy ve verbální rovině … aspoň pokud vím … no, jednou málem … ale to raději nebudu rozvádět.

Aktuality (a sex): Věděli jsme, jaká výstava vznikla po pětiletém bádání, proč se ve Francii poprali, komu udělali sochu i kdo se podílel na nové edici bot - ale stihli jsme taky probrat, co Honzovi připomíná pěna na pivu, jestli s tím mám zkušenosti, kdo Tomovi ponořil něco do piva a jestli byl dost teplý.

Rok 1989 v cizině (a sex): Prokázali jsme jazykové znalosti i znalost svatých, rozpoznali jsme programovací jazyk, uhádli jsme slavného youtubera a dokonce jsme jako jediní správně věděli počet titulů jistého hráče (ani moderátorka neměla správnou odpověď a musela ji na základě naší intervence opravit) - ale zjistili jsme také, co Vlastík ještě neprojel (ale projede … že jsem to já) a že jeho druhé příjmení je Prasák.

Soči 2014 (a sex): V tomto tématu nám pomohl Honzův rozsáhlý sportovní přehled a také to, že jsem na základní škole absolvoval olympiádu v ruském jazyce. Bohužel Vlastík přišel v důsledku návštěvy toalety do řečí:
 • Kde jste ztratili Vlastíka?
 • Na toaletě. Ještě kouří.

Mnohoúhelníky (a sex): Tady jsme se zapotili, v ošatce našich vědomostí jsme se pokoušeli najít vzorce pro výpočet kde čeho, ale stihli jsme také probrat, nakolik atraktivní by pro mne mohla být teplá olympiáda: "To bys určitě sledoval, Míšo, tolik krásných chlapů v televizi. Jo vlastně, krásní chlapi jsou tam i teď, tak nic."

Lvi (a sex): Celkem příjemné téma, jen u březosti lvic jsme se chvíli zasekli, protože jsme začali srovnáním se slonem, pak s kočkou, poté s člověkem … a nakonec jsme to trefili. Ovšem Katka přinesla koule, které byli svůdné pro všechny přítomné. První se jich chopil Tomáš … viditelně s nimi nemá mnoho zkušeností, ale učí se rychle.

Bestiální hudba (a sex): Poslech je u autorů otázek velmi oblíben, ale ne vždy se trefí do našeho vkusu. Něco jsme ale přece jen uhádli. Koule se ocitají v Honzových rukách … vypadá zkušeněji, než Tomáš:
 • Honza ví, co s koulema!
 • Běž do prdele, vole!
 • Mě to s těma koulema taky baví.

Literatura 19. století (a sex): Krásné téma, které ukázalo, že náš Honza je sečtělý! Rozsáhle nám líčil hasičské zkušenosti Karla Hynka Máchy. Vlastík neodolal a chopil se koulí …

Abych to neprodlužoval, sex se prolínal i tématy Jupiter, Indonésie a Rébusy (Tomáš se například zajímal, jestli jsem opět plakal u porna, Honza chtěl zase vědět, jestli jsem prožil vášnivou noc … ovšem raději bez podrobností). A pokud jde o koule, i já jsem si přišel na své … prý na to jdu něžně … říkal Tomáš. Jen šéfka Bára litovala, že nepřišla. Ve zprávách také projevila zájem pohrát si … Mohlo by to vypadat, že jsme trošku zvrhlí … což mě přivádí k myšlence představit náš tým v některém z dalších článků v jiném, poněkud intelektuálnějším světle.

Na závěr musím připojit jedno poděkování. Patří mému matikáři ze střední: Pane profesore, po třiceti letech jsem zúročil Váš rébus s prdelí. Náš tým za něj získal bod, který přispěl k našemu VÍTĚZSTVÍ! Posílám poděkování do nebe!