Březen 2018

Dvojice a páry

29. března 2018 v 11:39 | Michal Novotný |  Kronika Pub kvízů
Ještě pár minut před kvízem jsem (jako obvykle) netušil, kolik členů z týmu Swingladies přijde kvízovat. Hojné účasti nahrávala okolnost, že Honza (mistr na odhady, sporty, aktuality a čtenář Ottova slovníku naučného) měl narozeniny, které bylo třeba oslavit a zapít. Očekával jsem 5 až 7 lidí, ale nakonec nás bylo 8 a vytvořili jsme krásné dvojice: B + B (Bára a Bára), M + M (Míša a Míša), V + V (Vlastík a Vlastík) … jen Tom se chvíli jevil jako nezařaditelný, ale zachránil to Tobiáš (Bářin pes): T + T (Tom a Tobi). Po prvním kole dorazil i Honza. Konkurencí nám byly týmy Hier für Bier, Kulturní barbaři, Trebeach, Drahaňáci a Rutyka.

Před začátkem kvízování jsme studovali životopis Arnolda Schwarzeneggera (téma, které bylo odhlasováno na Facebooku): místo narození, manželka (nic moc), děti (to už je lepší), míry a váhy, filmy, zápis v knize rekordů (prý je to nejdokonaleji vyvinutý muž na světě!), filmografie, biografie, kdy zvedl jaký kámen … Tom místo studia poukazoval na můj teplý svetr (nemyslel gay svetr, ten můj je modrý a bez flitrů) a Bára nás informovala, že se cítí zneužitá, což jí vadí. Za sebe musím říct, že zneužívání mi nevadí. Vlastíkovi zřejmě také ne, protože si vzal tričko s nápisem "Take off this T-shirt" s nadějí, že se nějaká dívka chytne a udělá to. Nestalo se a mně to nebylo dovoleno, protože jsem si to odbyl na jiném kvízu. Nevadí, pořídím mu trenky s nápisem "Take off this shorts" ...

První kolo překvapilo aktualitou z Trevíru. Nevěřili byste, jakou historickou osobnost si tam dali na semafory! Poznal jsem ji! Před revolucí nám s ní učitelé lezli na nervy a nutili nás číst její díla. Pokud vím, nikdo to nikdy nečetl. Téma "bez" budilo naději na fotografie nahoře či dole bez, což se nepotvrdilo. Nečekaně ale vzbudilo u B+M chuť na jídlo, za což může fotografie smaženého květenství černého bezu. Hledaný japonský spisovatel u mne pro změnu vzbudil vzpomínku na seznamku, kde mi byla jeho kniha doporučena. Zdá se, že vedlejším produktem seznamování je i rozšiřování všeobecného rozhledu. Po prvním kole jsme první spolu s HfB a toto místo si udržíme až do konce.

Druhé kolo zvýšilo chutě na jídlo díky tématu "čeští kuchaři". Od kuchaře bych ovšem nikdy nečekal, že bude posluchačům rozhlasu radit, aby nejedli a nepili … Následují "kočkovití", kde se Swingers málem pohádali u obrázku jedné šelmy, ale nakonec jsme za toto téma získali plný počet bodů. V pauze probíráme novinky ze života (sex a jeho absence) a opakujeme si Arnolda (tu nehezkou manželku si ale stále nemůžeme zapamatovat). B+M ukájejí svůj hlad hotdogy z East Village. A protože jsou přející, ukájejí i mne. Hot dogem, samozřejmě.

Třetí kolo je nejtěžší, přináší témata "gól" (které zachránil Honza) a "soul". S hrdostí musím napsat, že po třetím kole máme před úhlavní konkurencí náskok 7 bodů, což asi způsobí smutek až v Berlíně, ale radost to přinese do Limy! Český hospodský kvíz má totiž mezinárodní věhlas a podporu! Opravdu! Našemu týmu fandí Peru, Brazílie, Bosna, Španělsko a Slovensko! Díky, Honzo, Gilberto, Damire, Samire, Jorge, Rišo a Lucko!

Předposlední kolo a s ním přichází tolik očekávaný Arnold a ti, co byli poslední. Máme nastudováno (na nezapamatovatelnou manželku se naštěstí nikdo neptal, ale kde měl Arnold vlka, to vědět chtěli). Bodový náskok zvyšujeme na deset a půl bodu a do posledního kola vstupujeme s klidem. "Máte představivost?" zeptala se nás moderátorka Katka v pátém kole. Měli jsme ji ve čtyřech případech z pěti. Poté se v Kentauru objevila vůně benzínu. (Otázka pro Vás: ve kterém filmu zazní od Heleny Růžičkové věta "Benzín ne, ten nemám ráda"?) Podcenili jsme sice rychlost jistého veterána, který se vydal do Vídně, odborníci nevěřili tipu lajků a s karosářem jsme pohořeli též, ovšem výsledný bodový náskok byl pro HfB zdrcující: devět bodů! Tentokrát pili za peníze. Bonusovku ovšem dali, gratis panák na žal se hodí.

Následuje fotografování, přípitky a gratulace Honzovi. "Nebudu nosit na tričku píčoviny", to má od včerejška Honza na tričku. Dnes ho má v práci. Pro jistotu diskrétně pod košilí. Vlastíkovo tričko budí zájem nesmělých dívek u vedlejšího stolu: zajímá je, co pod ním Vlastík má (to vím přesně), ale nakonec nenajdou odvahu se přesvědčit na vlastní oči. Po takovém vítězství nemůžeme vynechat fotbálek a moji exhibici zvukových efektů, které jsou značně lepší, než moje hra. Po sportovní adrenalinu nás zve Míša na sushi: v pátek třináctého, ingredience už doma má (i ryby?!?) a můžeme se prý těšit na dvě židle a postel. Využívám této informace a pokouším se sblížit Vlastíka a Míšu: Míša získává 7 bodů ze 7, Vlastík 7 bodu z 9. Přes toto krásné skóre Míšu z Kentaura doprovázím já. Je to bezpečné, v mém případě je teplý nejen svetr.

Jsem ovšem zvědavý, jaké dvojice a páry vzniknou v Kentauru dnes! Je totiž Zelený čtvrtek, lze tedy očekávat hojnou účast, litry alkoholu a nečekané kombinace. Vše budu zapisovat a o výsledku Vás budu informovat v dalším článku!

Challenge

28. března 2018 v 16:00 | Michal Novotný |  Articles in English
"Great things happen every day!"

Recently I wrote an article to my Czech blog. I tried to find great things that happened to me this year and I succeeded. These days are a little bit hard for me, so I have decided to face the challenge again! Will I find 29 great thing that happened to me this month? I sat down to my notebook, took my diary and started to write everything that made my days happier:
 1. meeting with Jorge
 2. praise from my boss
 3. praise from my colleague
 4. funny evening with Catherine (we played King´s cup in a pub)
 5. help from my friend Mirka
 6. funny evening with Damir
 7. meeting with Samir after a long time
 8. great Adam´s birthday celebration
 9. my bartender´s last shift
 10. successful training in Prague
 11. successful training in Brno
 12. cheerful English lesson
 13. gold advice from my classmate Irena
 14. party with my classmates
 15. good article to my blog
 16. solving a technical problem
 17. romantic chatting
 18. new friend from pub quiz
 19. new friend from Kentaur bar
 20. meeting with Jacob
 21. billiard with Peter and Hanka
 22. many hugs
 23. my first dill sauce
 24. nice invitation
 25. surprise from my friend
 26. help a friend
 27. hope
 28. new book in my bookcase
 29. karaoke evening in Kentaur bar

I am a lucky man! I have found some great event for each day of this month! Will you follow me? Do it and write me about it. I believe you will succeed as well! Good luck!

Pro překvapení se chodí do Kentaura!

15. března 2018 v 16:09 | Michal Novotný |  Kronika Pub kvízů
Kentaur se stal mým oblíbeným podnikem, proto do něj chodívám poměrně často a zvu tam i svoje známé. Naposledy to byl kolega Pavel a Damir, můj kamarád z Bosny, díky kterému si můžu procvičovat anglický poslech a mluvení. Překvapil mne hned několika informacemi:
 • Písnička "I like to move it, move it" z filmu Madagaskar se do bosenštiny přeloží jako "Volim se mrdat, mrdat." Ani se nesnažím to slovo vyhvězdičkovat, když znamená něco tak nevinného, jako hýbat.
 • V Černé hoře se, podle Damirových informací, zřejmě moc nepracuje. Pondělí je totiž zbytek neděle, úterý je jen příprava na práci, středa - to je opravdu práce, čtvrtek je vyhrazen pro zbývající práci, pátek je příprava na víkend. Možná se pokusím tento model prosadit u nás v práci.
 • V zemích, jako je Bosna, Srbsko, Černá hora, Chorvatsko se hodně kleje. Věty se prokládají neslušnými výrazy, a tak je běžné, že všude uslyšíte za každou větou "Jebem ti mať". Všude, kromě Černé hory. Tam říkají "Jebem ti oća". Proto prý je černohorců tak málo.
 • Poslední překvapivá informace platila pro Srbské ženy. Jsou prý krásné a vysoké. Jen jejich oblečení je v duchu "I am a slut, but on Sundays I go to church." (Kamarád, který momentálně žije v Peru, mi na to konto řekl, že v Limě to platí úplně stejně!)
Dalšího kentaurovského překvapení jsem se dočkal na Karaoke večeru. Poprvé jsem slyšel zpívat Vlastíka a svoje barmany! Bylo to geniální! Vlasťa nasadil hardrockový chraplák, Zdenda s Honzou vsadili na němčinu. Duch týmu Hier für Bier se vznášel nad nimi.

Neméně překvapivý byl i poslední pub quiz. Hned zkraje jsem se dozvěděl, že je mezinárodní den orálního sexu. Tato informace byla nová i pro Radeho, a tak jsme si vyměnili udivené pohledy, které Zdenda si přeložil jako zájem o realizaci (diskrétně na WC). Honza existenci mezinárodního dne potvrdil a poopravil: byl mezinárodní den blowjobu a stejků! Naplnilo mne to nadějí, ale nedočkal jsem se ani jednoho. Zato sem se po měsících dočkal Míry! To je ten úžasný mladý muž s elektronovým mikroskopem, který kreslí rozkošné měňavky a jehož glosy jsou velmi vtipné! Oslavili jsme to několika přípitky. A čekala mne další překvapení:
 • Zcela nečekaně se toho večera stalo, že jsem začal slintat kvůli ženě. Naše Míša totiž voněla parfémem, ve kterém převládala vanilka a celkově připomínal vůni, která se line z kuchyně, když pečete vánoční cukroví. Míša byla toho večera k nakousnutí … tedy víc než obvykle!
 • Moderátorku Katku nahradil pro tento večer Honza. Tento vysoký mladý muž je pozoruhodný svou precizní výslovností a tempem, které dává dostatek času k přemýšlení, což poněkud znervózňovalo akčnější členy týmu. S přihlédnutím k dalším okolnostem, o kterým raději nebudu mluvit, je s podivem, že nedošlo k násilí.
 • Samo jméno Honza způsobuje značná nedorozumění. Známe jich totiž tolik, že je třeba osoby s tímto jménem doplnit přívlastky: Honza barman (kdysi stačilo, později bylo třeba doplnit) z Kentaura, Honza barman z Aloha, Honza barman z Kahly (nyní už z Jim Beama), Honza Jany, Honza z Kozlan, Honza z týmu Vázy, Honza řečený Richard, Honza z Peru, Honza řečený Zlatan, Honza kovář, Johny Bee … a teď do toho přijde Honza moderátor. Každej je Honza.
 • Tento kvíz měl zbytečně 5 kol: pořadí, kterého týmy dosáhli po prvním kole, se totiž až do konce nezměnilo: Hier für Bier, Swingladies, DZP (zkratka velmi sprosté nadávky), Kulturní barbaři a Myší síla. A překvapení mne čekalo už u aktualit. Konečně jsem pochopil, proč paní Smolíková (postava z kresleného seriálu Smolíkovi) tak často opakovala: "Proč já hloupá jsem si raději nevzala Pistu Hufnágla!" Pista má totiž zřejmě co dočinění s posledním modelem Ferrari, neb tento model se po něm jmenuje.
 • V tématu Top 5 jsme do pětice jihoamerických států s největším počtem obyvatel nezařadili Peru. Zrovna tohle bych mohl vědět, když tam mám kamaráda. Dokonce jsem po hlavním městě pojmenoval svoji pračku: Lima. Proč? Protože v ní PERU!
 • Druhé kolo potěšilo talentovými soutěžemi, správně jsme odpověděli na všech pět otázek. Pak přišlo Řecko a Řím, což bylo poněkud drakonické, i když nám bohové přáli. Překvapivě jsme uspěli i v tématu U_O, ale One hit wonders už tolik bodů nepřineslo: Who let the dogs out?!?
 • Zjistil jsem, že neznám české pohádky. Jmenovitě pohádku Dlouhý, široký a bystrozraký. A tak jsem opravdu zíral, že princezna byla zakletá do žaludu. V očích přátel v našem týmu jsem viděl stejnou otázku: princezna zakletá do podoby glans penis? A to se čte dětem??? V následujícím tématu Mimo, jsme byly mimo jen dvakrát, stejně tak u tématu zemědělství (zatracená páchnoucí kachna a kabarové!) a autoportréty (když víte, koho vyhostili z jistého českého města, protože měl zájem o místní teenagerky, budete mít bod).
HfB byli toho večera se ziskem 40,5 bodu nejlepší a zaslouží si velkou gratulaci (následuje potlesk, který se nese až z Berlína, že ano, Lenko?). Ale i druhé místo stojí za to oslavit, a tak jsme dali fotbálek. Všichni zúčastnění (včetně Honzy z Kentaura) se tak dočkali překvapení večera: dal jsem pouze jeden vlastní gól, zato do branky soupeře jsem balón dostal čtyřikrát! Škoda, že u toho nebyl Honza! Kterej? No přece náš Honza!


Jak jsem psal na začátku, do Kentaura si člověk chodí pro překvapení. Překvapení milá a veselá, která vám zvednou náladu, sebevědomí … a tak podobně. A za to si zaslouží poděkování tři hlavní osoby tohoto podniku: Regi, Rade a Zdenda. Díky moc!

How can we understand each other?!?

14. března 2018 v 13:39 | Michal Novotný |  Articles in English
Every day we can encounter situation when somebody tells us something, but means something else. Sometimes it is clear, sometimes it is confusing. Here are several examples from my life:

 • "I am going through your street." (I would like to see you!)
 • "I am going through your street." (Let us go to the pub!)
 • "You are handsome." (I want to f*ck you.)
 • "You are handsome." (I love you.)
 • "Are you OK?" (I would like to help you.)
 • "Are you OK?" (You are in a bad mood again.)
 • "Hug and kisses." (I like you and want to be with you.)
 • "Hug and kisses." (I need sex!)
 • "Here is a gift for you." (I care about you.)
 • "Here is a gift for you." (I do not want to be your debtor.)
 • "I like you." (Sex?)
 • "I like you." (Hug and kiss?)
 • "I like you." (You are a good guy.)
 • ("When will we meet again?") - "I will let you know." (Never!)
 • ("When will we meet again?") - "I will let you know." (I do not know.)
 • "Let´s go to the pub!" (I like to be with you!)
 • "Let´s go to the pub!" (I am bored.)

I never know what is behind the words I hear. I still hesitate about the meaning. And I have to think about what the other people want to tell me. I ask them, I try to understand … but sometimes it is exhausting! How true are the words in the Bible (Matthew 5:37): "Simply let your 'Yes' be 'Yes,' and your 'No,' 'No.' Anything more comes from the evil one."


So, how can we understand each other? What can we do for understanding? That is a question! István Örkény has written a great story about it, its title is: "Many times we can understand each other even in the most complicated matters, but sometimes it happens that in the pretty simple metters we do not understand at all." (One of his "Minute grotesques"). I think we need to talk more, we need to ask questions, we need to search for right answers. If we want, we will find them. The other possibility is to be honest and outspoken. We should always say what we think.