Duben 2018

Succes and failure

26. dubna 2018 v 14:02 | Michal Novotný |  Articles in English
Wednesday evening, five people are comming to the Immigrant pub. The 6th is late. In their eyes there are resolution and fear. Let mi introduce you our team: Markéta, our English teacher, Iri, Lenka, Michal (English students) and Damir (a clever guy from Bosnia). Struhátko is still looking for the Immigrant pub. Damir is surprised by Czech habits (standing in the rain), we are surprised by Bosnian names (Tvrdko and Tvrdka). The name of our team is Ghoti. For the English students the word GHOTI is the very first opportunity to teach somenting the English teacher. Three beers, one cider and one mineral water and the first round of the quiz is here.

In the beginning we are asked about somebody, who has two brothers. The "Somebody" is here, his brothers are God knows where. We try to gues his and his brothers age, it is not easy. The next task is easier: to count their ages. Exact sum of inexact numbers can give only another inexact number. Never mind. (So-called) general knowledge. Our team can distinguish a hockey from football, but that is all. We do not care about sports. Damir reveals the truth about the Switzerland and nobody cares about it. After the first round we are neither the first nor the last.

Struhátko has found the pub. Well at last, our team is complete. The second round make me think about ABBA: "Thank you for the music!" We are quite successful in film music and we try to confuse the rival teams … with no succes. Some man tries to persuade the quiz presenter that he can sing. It is his try to score one more point, but he can not remeber words of the song he want to sing. No succes and a lot of happiness in our team. The English trivia is a little bit difficult theme. To be inattentive in English lessons does not pay. You can not know the number of sheep in New Zealand. Our guess was true 30 years ago.

Numbers. There is something wrong in statistics or the presenter do not understand them. You can drive a car hundreds of years without accident! Unbelievable. The other questions relate to drinking beer, gifted children, the Hawaiian alphabet and nor accountant Iri can not help us. Damir reveals the truth about the Hawaiian alphabet and nobody cares about it. The result is … zero points! Our last hope is the theme aout Geography. Damir is pretty good in Geography. Some of us are surprised by the existence of some states. Some of us do not understand how to write the answer to the form. Iri draws some pictures to our form, but nothing can help us. We are the last.

Six people leave the Immigrant pub. In their eyes there are resolution and joy. We made it! We are able to take part in English Pub quiz! And next time … You will see!

My angels

23. dubna 2018 v 13:32 | Michal Novotný |  Articles in English
Last year I was not succesful in love. But I lived through some nice stories. They did not have a good end, but they brought me beautiful moments. For these moments I have a special place in my mind. Occasionally I visit the place and remember the people, the situations, the words and the feelings … In this place there are also my best friends. I have found out an intreresting thing: in this place there are my angels! How is it possible? Why are they my angels?

Imagine a situation: you are falling in love. And there are only two ways how it can end. You will fall down or you will fly! But for flying you need wings. And the only one who can give you the wings is the person you love. Without his love it is impossible to fly. That is why people who love you become angels.

What happens if you do not have wings? You fall down. Sometimes you manage it yourself, sometimes you do not. This is the moment when your best friends come and help you. They encourage you to get up. They hear you out and understand why are you crying. They give you desire to fly again and courage to fall in love anew. They become your angel.

Let me introduce you some of my angels: Mirka (she is the best in advice), Nela (she is the best in hearing out), Petr (he is the best in encouragement), Honza (he is the best in hugging), Damir (he can make me laugh) and Jorge (he is sensitive and the best in calming). My friend Juraj said me that I have three Guardian angels. But I know I have them more! Thank you for everything, my angels.

Stalo se před rokem aneb Když ne film, tak aspoň divadlo!

22. dubna 2018 v 10:56 | Michal Novotný |  Maléry pana Novotného
Právě před rokem proběhl večírek týmu Swingladies, o němž jsem napsal příspěvek na Facebook. Právě tyto příspěvky byli příčinou toho, že mne tým motivoval k založení blogu. A tak jako malou vzpomínku a poděkování tento příspěvek sdílím i na svém blogu, i když původně byl určenou jen pro tým a měla to být moje omluva.

Třetí pokus o filmový večer aneb Když ne film, tak aspoň divadlo

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem toho tento týden moc nenaspal, ale včera jsem asi vážně neměl svůj den. Mám-li použít eufemismus, způsobil jsem tak trochu trapas. Měl mě varovat už ten lustr. Nicméně zážitek to byl, a tak jsem se rozhodl o tom napsat.

Hned zkraje jsme probrali aktuální dění. Tim Burton by z nás měl radost - tématem byla mumifikovaná milenka a láska až za hrob. Není divu, že jsme pak v podobném duchu navázali hovorem o pedofilech a nekrofilech.

Honza tuto poněkud morbidní atmosféru osvěžil historkou o tom, jak šel do Strážnice. Škoda, že u toho nebyl Míra, mělo to velmi podobný průběh, jako jeho vyprávění o tom, jak šel po chodbě - smáli jsme se v půli věty i po třetí, když Honza řekl: "Já jsem šel do Strážnice …"

Obdivujeme Bářiny šneky.

Lustr v kuchyni začal blikat a poté zhasnul docela. Pokouším se to řešit, ale tento talent mi evidentně chybí. Večer tedy pokračuje v intimní atmosféře při svíčkách. Má to svoje kouzlo, lustr už spravovat nebudu.
Přecházíme do obýváku, jehož atmosféru protepluji nikoliv já, ale (tentokrát svítící) lustr. Míra se osvědčil v roli dýdžeje a pouštění LP na gramofonu si evidentně užívá. (Díky!)

Někde v tomto momentu se stal téměř zázrak, který jsem si plně uvědomil až dnes. Při spouštění gramofonu se spustilo také domácí kino a začal hrát FILM! Pravda, bylo to bez obrazu a jen chvíli, ale film to byl! Filmový večer s filmem - to tu ještě nebylo!

Hrajeme aktivity a ukazuje se, že Mirka a já jsme slabší články. Kdo se naopak osvědčil (a podotýkám, že v obtížné disciplíně pantomima), byl Honza! Předváděl sousloví "slabá koncentrace" s takovou elegancí, že jsem fakt zíral. Jirka můj pohled zaznamenal a výstižně popsal slovy: "Nevím, co děláš, ale dělej to dál!" Bára bojuje jako lvice (konečně proto je šéfka týmu) a já obdivuji úsporné a výstižné Mírovy kresby.
Pantomima mi opravdu nejde. Bára s Honzou mi chtějí pomoci, a tak mi radí, jak na to (máte-li stejný problém, jako rádce oba doporučuji a dodatečně oběma děkuji). Ukazuje se ovšem, že pan kronikář má v daném okamžiku slabou chvilku (nebo je přecitlivělý), v důsledku čehož proběhne ...

... divadlo, scéna 1.

O přestávce se podává zmrzlina a šampaňské. Herci si zatím dávají sprchu a maskérka Mirka upravuje ansámblu make up.

Následuje divadlo, scéna 2.

Po představení se herci se slzami v očích loučí a odcházejí do Aloha.

Jak je vidět, já už fakt nevím, jak bych Vám to zpestřil. Na druhou stranu jsem si potvrdil několik důležitých věcí: obě Báry jsou vnímavé a citlivé ženy, Honza je tolerantní, Adam vždycky ví, jaké slovo použít, aby mě rozesmál (dnes to byl dacan), Mirka mě nenechá v obtížných situacích samotného, Míra dokáže být inspirujícím způsobem věcný a Jirka umí říct správná slova ve správném okamžiku. Je to dar, mít takové přátele.

A proto Vám musím říct tři věci: mám Vás rád, děkuju … a omlouvám se.

Limericks (homework from my English lesson)

11. dubna 2018 v 7:46 | Michal Novotný |  Articles in English
There was an old man whose love choice
was leading by his sad heart´s voice
he felt so alone
so left his bad zone
and secretly bought a rolce royce.

There was a young boy on a date
Who was an extraordinary mate
But I´ve to complain
´cause he went to Spain
and till these days I have to wait.

There was a young fellow from Spain
Who completely confused my brain
"Hug me" he said
and jumped to his bed
bud there were a whip and a chain!

There was a young man with no fear
who asked me: "Man, is that a tear?"
I looked in his eyes
and shocked by their size
I had to drink one or two beer!